Krajowy System Elektroenergetyczny to urządzenia do wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii, które są ze sobą powiązane i tworzą sieć zapewniającą bezpieczeństwo elektroenergetyczne Polski.
Niestety nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni. Dlatego tak ważne jest ciągłe analizowanie zapotrzebowania energetycznego oraz dostosowywanie trybu pracy KSE do tych potrzeb. Oznacza to, że system przesyłowy musi być na tyle elastyczny, aby w dowolnym momencie dostarczyć do każdego odbiorcy odpowiednią ilość energii.
Działanie takie możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez modernizację połączeń już istniejących oraz rozwój sieci najwyższych napięć. Stabilna praca KSE gwarantuje przesył odpowiedniej ilości energii w najkrótszym czasie przy jej minimalnych stratach.
Użytkowników końcowych energii elektrycznej w głównej mierze interesuje zapewnienie stabilności energetycznej w gospodarstwach domowych. Jednak, aby spełnienie tego oczekiwania było możliwe, potrzebna jest doskonale pracująca rozległa sieć przesyłowa, czyli system stacji i linii elektroenergetycznych o różnych napięciach. Dzięki niezawodnej pracy tego systemu zniwelowane zostaje zagrożenie związane z ograniczeniami w dostawach prądu czy wystąpieniem rozległego blackoutu.
KSE to przykład niezwykle złożonego systemu naczyń połączonych, którego finalnym celem jest indywidualne bezpieczeństwo energetyczne każdego użytkownika.
Modernizacja linii 220 kV Byczyna - Jamki i Byczyna - Koksochemia, to kolejny krok w stronę ulepszenia sieci przesyłowej.
Plan całej sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć możecie Państwo pobrać z działu „Materiały do pobrania” lub pod odnośnikiem:
Pobierz plan sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć.
Linie elektroenergetyczne 220 kV Byczyna - Jamki i Byczyna - Koksochemia na odcinku od SE Byczyna do słupa nr 50 zrealizowane są na wspólnych konstrukcjach. Pierwsza z nich zlokalizowana jest na terenie Jaworzna, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej (miasta na prawach powiatów) w województwie śląskim. Druga z nich zaś na terenie Jaworzna, Sosnowca, Sławkowa i Dąbrowy Górniczej.
Długość linii Byczyna - Jamki to 35,9 km, zaś Byczyna - Koksochemia – 29,56 km.
Rozbudowa i modernizacja linii 220 kV relacji Byczyna - Jamki i Byczyna - Koksochemia poprzez zabezpieczenie stabilności dostaw energii elektrycznej stanowi niezwykle ważny element rozwoju sieci przesyłowej w południowej części Polski.
Prace związane z realizacją tego zadania będą przebiegały dwutorowo:
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz materiałów najwyższej jakości, inwestycja w znaczący sposób wpłynie na funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) w regionie.
Prace te mają zapewnić:
Obecnie, w ramach pracy KSE eksploatowanych jest w Polsce 257 linii najwyższych napięć (NN) o łącznej długości ponad 14 tysięcy kilometrów, w tym:
oraz 106 stacji NN i podmorskie połączenie 450 kV prądu stałego Polska - Szwecja o całkowitej długości 254 kilometrów (zgodnie ze stanem na 31.12.2015 r.).
Pracy systemu przesyłowego nieodłącznie towarzyszą dwie kwestie. Z jednej strony niezbędne są nowe inwestycje, które ułatwią zarządzanie siecią, z drugiej natomiast konieczne jest dofinansowanie istniejącej infrastruktury. Modernizacja linii 220 kV Byczyna - Jamki i Byczyna - Koksochemia to kolejny, zdecydowany krok w stronę ulepszenia sieci przesyłowej.
Umowa na realizację przedmiotowej inwestycji zakłada wykonanie dwóch zadań, w ramach których Wykonawca zrealizuje prace związane z modernizacją napowietrznych linii elektroenergetycznych 220 kV Byczyna - Jamki i Byczyna - Koksochemia oraz wybuduje nowy, nadleśny odcinek linii Byczyna - Jamki.
W ramach zadania wybudowany zostanie fragment jednotorowej linii 220 kV relacji Byczyna - Jamki wraz z traktem światłowodowym o łącznej długości ok. 1,6 km, od istniejącego słupa nr 52 do nowo projektowanego słupa nr 57. Zdemontowany zostanie fragment istniejącej linii od słupa nr 52 do nowo projektowanego słupa nr 57.
Druga część zadania obejmuje prace modernizacyjne poszczególnych odcinków obu linii w celu dostosowania ich do pracy w temperaturze przewodów fazowych +80°C, przy zachowaniu odległości przewodów fazowych do ziemi i obiektów krzyżowanych zgodnie z wymogami Polskiej Normy PN-E-05100-1: 1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa“, z zapasem 0,5 metra w odniesieniu do wymagań normy.
W zakres zadań do realizacji wchodzi również:
Dane techniczne linii 220 kV Byczyna - Jamki:
Dane techniczne linii 220 kV Byczyna - Koksochemia:
Rozwiązania techniczne projektowanego odcinka linii 220 kV Byczyna - Jamki: